Junior tournament results - April 2005

Results from other months and years are available at top.

Date Tournament name and location Division Results
23-24 Apr 2005

Spring Spikathon
Terre Haute, Indiana

Tournament Director:
Brian Payne

14 and under
Team name Team code
1. Rockwood ThunderThunder 13-1 FJ3rwdth1GW
2. COA 14 Red FJ4cross1ho
3. Indy Jrs Screamin Penguins FJ4injrs1ho
4. COA 13 Red FJ3cross1ho
4. COA 12 Red Payne FJ2cross1ho
4. Badger's Babes FJ4wvvbc1ho
7. COA 14 White FJ4cross2ho
8. Noblesville Nitro 14-1 FJ4Nitro1ho
12 and under
Team name Team code
1. Rockwood Thunder 12-1 FJ2rwdth1GW
2. Circle City 12-1 FJ2ccvbc1ho
3. Pantra 12 Black FJ2panta1ho
3. Lawrence North VBC FJlawno1ho
5. COA 12 Red Williams FJ2cross1ho
5. COA 12 White FJ2cross2ho
5. EVRC 12-1 FJ2evrcv1ho
5. Pantera 12 Pink FJ2panta2ho
9. COA 12 Blue FJ2Cross3HO
16 Apr 2005

Nitro Mini Tour
Noblesville, Indiana

Tournament Director:
Susan Jenkins

18's
Team name Team code
1. Vipers FJ7TEAMI3HO
2. Buckeye Red FJ8BKEYE1OV
3. Big Dig Red Hots FJ7BGDIG2HO
4. Nitro FJ8NITRO1HO
5. Blue Devils FJ8RYLPD1HO
6. Force FJ7FORCE1HO
7. Gators FJ7TIPVC1HO
8. Madison Co FJ8MCVBC1HO
16's
Team name Team code
1. Team Indiana FJ6TEAMI3HO
2. Network FJ6NETWRK1HO
3. Big Dig Aces FJ6BGDIG5HO
4. Indy Jr. Thrillers FJ6INJRS4HO
5. Squirrels FJ6RYLPD2HO
15's
Team name Team code
1. Nitro 15-1 FJ5NITRO1HO
2. Ft. Wayne Black FJ5FJWAY2HO
3. Nitro 15-2 FJ5NITRO2HO
3. Warsam FJ5WARSA1HO
9-10 Apr 2005

Indy Jrs Classic
G-13,14,15,16,17,18
Zionsville,IN

Tournament Director:
Mike Kalogeros

G-13,14,15,16,17,18
Team name
1. Munciana Bobcats-Gold Champions
2. Indy Juniors Wahine
3. Premier 18-2
3. CC Pallikan
5. Midwest Jrs. 18-1
5. Indy Juniors Chikala
5. Southern Indiana Starz
5. WAVE Panthers 18-1
9. CC Shoemaker
9. WAVE 18-2
Team name
1. Network 17-1-Gold Champions
2. Munciana 17- Springers
3. Indy Juniors 17-Queen Kong
5. Indy Juniors 16-Booyahs
5. Midwest Juniors 17-2
5. Primetime 17-1
5. Pike Fire 17-Dynamite
7. Pike Fire 17-Bombers
Team name
1. Midwest Jrs 16-1-Gold Champions
2. CC 14-1
3. Kaepa NKJV Black
3. CC Maude
5. Heatwave
5. Performance Point
5. Indy Jrs. Notorious DIG
5. CC Wheeler
9. Dunes 16-3
9. Indy Jrs. Thrillers
9. Midwest Jrs. 16-2
9. Indy Jrs. Team Extreme
9. NKJV 16-2 Tide
9. COA White
9. Indy Jrs. Blaze
Team name
1. Indy Juniors Dynamite-Gold Champions
2. Indy Juniors Sahsos
3. Shank You Sparks
3. WAVE 15-1
5. Parkway Lightning
5. The Force
5. Big Dig Elite
5. Premier
9. CC Boucher
9. AVA Red
9. WAVE 15-2
9. BB Rebels
13. Brownstown Kaboom-Silver Champions
14. Big Dig Marchello
15. BB Smash
15. Pike Fire Flames
17. Indy Jrs. Panthers
17. NKJV White
17. Speedway
17. Lawrence North
Team name
1. Team Indiana Outlaws-Gold Champions
2. Munciana Panthers
3. Premiere 14-1
3. Shockwave
5. CC Hewitt
5. Indy Jrs. Screamin Penguins
5. B-Town Blockers
5. Team Indiana Wild Thangs
9. Lawrence North 14-1
9. Mowtown Attack
9. Indy Jrs. J. Crew
9. Saints 14-1
9. GIVC VB
9. Lawrence North 14-2
Team name
1. Wave Crush-Gold Champions
2. NKJV 13 Black
3. Indy Juniors 13-2
3. CC 12-1
5. Pike Fire 13-2
5. Pike Fire 13-1
5. Saints 13-1
5. BMG Jammers

 
Hoosier Region Volleyball Association Inc.  ~  52428 Winding Waters Lane  ~  Elkhart IN 46514
Phone: 574.262.9211  ~  Fax: 574.266.1892